Redmi Note 9 ve Note 9 Pro geliyor
Xiaomi Redmi Note 9 Pro özellikleri neler, fiyatı...
Xiaomi Mi Note 10 Lite & Az para Çok Özellik
Xiaomi sadece mi Note 10 Lite resmileşti. Kapsamlı...
Apple iPhone 12’in yeni küçük çentiklisi
Yeni bir Apple haberi, Apple ile ilgili söylentileri,...
Samsungun yeni 600MP li kamera sensörü
Samsung kamera sensörü geliştirme ve üretim alanında...
LG Velvet Çift Ekran seçeneği ile geliyor
LG cihazı gibi kendi Çift Ekran aksesuarını alacak...
WhatsApp şimdi 8 üyeye videolu konuşmaya izin veriyor
WhatsApp şimdi 8 videolu konuşmaya yani iki katına...
Oppo Find X2 Neo 44 MP selfie kamerasıyla Avrupa’da
Oppo Find X2 Neo 44 MP selfie kamerasıyla Avrupa’da...

Samsung Galaxy S I9000 Rom Yükleme ve Root işlemi Videolu

Tarih : 19 Mart 2012
Ekleyen : Arda Kınacı

Samsung Galaxy S I9000 Rom Yükleme ve Root işlemi

Arkadaşlar ilk yapanlar için bir kaç yararlı bilgi vermek istiyorum Android telefon üreticileri cihazlarına yükledikleri romlarda kullancılara root yetkisi vermemekte, root yetkisi ne diye soracaksınız root yetkisi; Android cihazlardaki tüm dosyalara erişme sistemin yöneticisi olması anlamına geliyor. Peki soracaksınız neden telefon üreticileri root yetkisine izin vermiyor diye, yanıtı çok basit kullanıcı gerekli sistem dosyaları filan üzerinde değişiklik yapıp cihazı çalışmaz hale getirmesin diye yetkilerini kısıtlıyorlar.

Android Root işlemi telefonu garantiden çıkarırmı?

Root işlemi yapan cihazlar garantiden çıkarılır ama belli başlı yöntemlerle cihazınız yeniden unroot yapılabiliyor.

 

Samsung Galaxy S I9000 Rom Yükleme

Arkadaşlar Samsung Galaxy S I9000 cihazımıza Rom yüklemeni işlemine geçmeden önce lütfen şu konuyu okuyun ve telefonuzun IMEI yedekleme işlemini gerçekleştirin.

Samsung Galaxy S I9000 için yükleme yapacağımız Android sürümü 2.3.6 Gingerbread  dir en son sürümdür. Bu sürüm bizzat kendi cihazıma yükleyerek denedim Rom u oldukça başarılı olmuş hız konusunda ve şarj süresi durumunda oldukça ciddi iyileştirmeler var. Turkcell rom madurlarının özellikle yüklemesi gerekli benimde cihazımda orjinal Turkcell romu vardı bıkmıştım  kullanamadığım uygulamaları telefonumda görmekten ve her açılışta Turkcell logosunu görmekten gına gelmişti ama Android 2.3.6 Gingerbread  kurulumu işlememi gerçekleşirip birde root yapınca bu dertlerden kurtuldum.

Kurulum Esnasında Gerekli Olacak Programlar

 1. ODIN Programı en güncel versiyonu indir
 2. Android 2.3.6 Gingerbread Rom

Rar şifresi : vio

Kurulum esnasında kullanacağımız programları indiriyoruz. Android 2.3.6 Gingerbread Rom adlı dosyanın içinde ODIN programı bulunmakta fakat ben kurulum yaparken sürümü eski olduğu için bir türlü işlemi başlatmadı onun için en son versiyonu linkinide yukarıda verdim herhangi bir sorunla karşılaştırırsanız sürümler arasından geçiş yapın.

Gerekli olan araçlarımızı indirdikten sonra kurulum işlemine geçebiliriz ilk önce bilgisayarızda açık kalan Kies Programınızı kapatmalısınız dikkatli “CTRL+ALT+DELETE” tuşlarına basıp Kies programının bilgisayarınızda açık olup olmadığını garanti altına alıp açık ise kapatın.

 1. Birinci işlem olarak kapalı durumdaki Samsung Galaxy S I9000 telefonumuzu Download Mode almamız gerekli bunu ise “Ses kısma Tuşu, Telefonu kapatma tuşu (Power) ve Home Tuşuna aynı anda basarak bir süre beklediğinizde karşınıza aşağıdaki resim gibi bir ekran gelecektir.
 2. Telefonumuzu Donwloading Mode aldıktan sonra Usb kablosu ile bilgisayar bağlıyoruz burası çok önemli bundan sonraki işlemleri yaparken her ne olursa olsun kablonun telefondan çıkmaması gerekli onun için sağlıklı bir şekilde bağlantınızı sağladığınızdan emin olun.
 3. Telefonuzu Downloading Mode alıp usb kablosu ile bilgisayar bağladıktan sonra ODIN programanını çalıştırıyoruz ve bir süre bekledikten sonra Odin ekranında sarı işaretli Com lu bir uyarı geliyor aşağıdaki resim gibi eğer bu sarı işareti alamadıyasanız bağlantınızda bir sıkıntı vardır yeniden usb kablosunu söküp takın yada Samsung Galaxy S I9000 USB driver yeniden yükleyin.
 4. Downloading modundaki telefonumuzu Odin e başarı bir şekilde bağladıktan sonra indirmiş olduğumuz klasörün içindeki dosyaları odin de seçme işlemi geçiyoruz .
  PDA sekmesine CODE_I9000XWJVZ_CL762604_REV03_user_low_ship.tar.md5 adlı dosya seçiyoruz
  CSC sekmesine GT-I9000-CSC-HOME-MULTI-OXAJVT.tar.md5 adlı dosyayı seçiyoruz.
  Phone sekmesine MODEM_I9000XXJVT_REV_00_CL1064602.tar.md5 adlı dosyayı seçiyoruz.
 5. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Start tuşuna basıp arkamıza yaslanıyoruz eğer room yüklenmesini izliyoruz eğer yüklenme işlemi başmadıysa belli bir süre sonra Odin versiyon uyumsuzluğu oluştu demektir başka bir Odin ile devam edin. Yükleme işlemi başladığında telefonuzun ekranında aşağıdaki resim gibi mavi bir yüklenme çubugu belirecektir.
 6. Yükleme işlemi bittikten sonra telefonuzun açılıp kapanacaktır açılma işlemi ilk seferde biraz vakit almakta  heyecan yapmayın sabırlı bir şekilde bekleyin. Açıldıktan sonra anlaşma metni çıkacak kabul edip diğer ayarları next next diyerek geçin ve telefonuzu başlatın. Telefon açıldıktan sonra root işlemini yapmak için yeniden telefonu kapatıyoruz.
 7. Telefonumuz kapandıktan sonra Ses açma tuşu, Power kapama duşu ve Home tuşuna basarak telefonumuzu Recovery Modu nda açıyoruz. Gelen siyah arka planlı ve mavi renkteki seçenekleri bulunan ekrandaki seçenekleri seçebilmek için ses açma ve kapama tuşunu kullanıyoruz seçmek için ise telefonun ortasındaki Home tuşuna basıyoruz.
 8. Recovery Mod ekranında çıkan “Wipe data/factory reset” seçeneğine ses açma kapama tuşu ile gelip home tuşuna basıp onaylıyoruz. Karşınıza çıkan ekrandaki “Delete all user data” seçeneğine gelip yine home tuşuna basıp geçmişe dair olan kullanıcı hesaplarını silip tertemiz root yetkisine ulaşmamızı sağlıyor. Bu işlemin sonunda ekrana gelen yeni seçeneklerden “Wipe Cache Partition” seçip home tuşuna basıp ekrana gelen “reboot system now” seçip onaylayıp kurulumu bitiyorsunuz.
 9. Samsung Galaxy S I9000 cihazınız artık Android 2.3.6 Gingerbread Roma sahip ve Rootlu güle güle kullanın
 10. İlk kurulum ingilizce olarak gelmekte Türkçeye çevirmek için ise “Settings-> Locale and text ->  Select locale -> Türkçe seçerseni artık cihazınız Türkçe olur.

ROOT YAPMA İŞLEMİ

CF-Root-XX_OXA_JVZ-v4.3-CWM3RFS.zip dosyasını indirin bilgisayara ve zipten çıkarın
-Telefonu kapatmadan önce ayarlardan uygulamalar>gelişim>usb hata ayıklama modunu aktif yapın ve telefonu kapatın.
-Telefonu Download Mode alın.(Ses kısma + Home + Güç )
-Odine programını açın ve Telefonu USB kablo ile Bilgisayara bağlayın.
-Odine üzerindeki PDA bölümünden CF-Root-XX_OXA_JVZ-v4.3-CWM3RFS.tar dosyasını seçin.
-Odine üzerinden Re-partition ‘un işaretli olmadığından emin olun.
-Odine üzerinden Start ‘a basıp işlemlerin bitmesini bekleyin.
-Yükleme 1-5 saniye sürecektir.

 

 


Yorumlar